MİMARİ MANİFESTO

The Ritz-Carlton Residences, Bodrum projesi oluşturulurken Aksoy Holding'ten gelen talepler; doğa ile iç içe, zamanın ötesinde lüks bir yaşam sunan bir konsept yaratılması yönündeydi. Bu bağlamda teknolojinin tüm olanaklarının kullanıldığı proje, adanın doğal yapısı ve iklimi ile tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlandı.

Projede, doğanın büyüleyici görünümüne hakim 75 bağımsız ünite, mahremiyet duygusu korunacak şekilde konumlandırıldı. Villalar yarımadanın korunaklı batı yakasında geniş bir plaja erişim sunarken plaj barı, çok sayıda duş alanı, havuz ve restoran alanları oluşturuldu. Çocuklara güvenli ve eğlenceli bir alan sunan Su Parkının yanı sıra gençler ve yetişkinler için hem kapalı hem de açık alanda oyun odası ve dinlenme salonu tasarlandı.

Projede, adanın özel konumu ve coğrafi özellikleri göz önünde tutularak 3 tip villa 10 farklı seçenek ile tasarlandı. Villaların her biri panoramik manzara sunan geniş dış alanlara sahip olacak şekilde kurgulandı.

Projenin mimari yaklaşımı modern özelliklere sahip olmakla birlikte, adanın doğal dokusunun verdiği hissi korumak her zaman ön planda tutuldu. Bölgeye ait taşlar, doğal malzemeler, renk seçimleri ve özel peyzaj sayesinde, proje adeta doğa ile bütünleştirildi.

Konfordan ödün vermeksizin her ayrıntının düşünüldüğü proje; aşırı gösterişten uzak, mütevazi bir lüks anlayışı sunmaktadır. Ada sakinlerinin kendilerini ayrıcalıklı hissedecekleri kadar lüks, çıplak ayakla dolaşabilecekleri kadar doğal…

Projede, rahat bir yaşam alanı sunan açık planlı ferah mutfaklar sosyal bir hayat tarzı sunmaktadır. Sakinlik arayanlar için ise gözlerden uzak yatak odaları "tek başınalık" hissini yaşama imkanı tanımaktadır. Havuzlar, villa sakinlerine günbatımı keyfini yaşatacak şekilde ön tarafta ya da rüzgara karşı korunaklı arka bahçede yer almaktadır. Bu yerleşim sayesinde havuzlar yılın büyük bir kısmında kullanım olanağı sunmaktadır.

Villalar tasarlanırken göz önünde bulundurulan en önemli noktalardan biri de mahremiyet konusudur. Bu sebeple, yardımcı personel alanlarına mutfaktan, çamaşırhaneden ve dışarıdan üç farklı erişim sağlanmıştır.

Villa sahiplerinin bu özel projeden bizim tasarım sürecinde deneyimlediğimiz kadar keyif almasını diliyoruz.


Philip Olmesdahl
SAOTA